Erasmus

Geçtiğimiz yıllarda ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, ERASMUS öğrenci ve öğretim üyesi değişim programlarının etkin bir yararlanıcısı olmuştur. Bugün, bölümün ERASMUS öğrenci ve öğretim üyesi değişim programı anlaşmasının olduğu üniversiteler şu şekildedir:

Faculty of Spatial Planning in University of Dortmund, Almanya;
Town, Environment, and Technology in Technical University of Hamburg - Harburg, Almanya;
Faculty of Architecture in Siegen University, Almanya;
School of Environment and Development in University of Manchester, İngiltere;
School of Architecture in Politecnico di Milano, İtalya;
Department of Sociology in University of Milano-Bicocca (Sadece lisansüstü öğrenciler için), İtalya;
Department of Urban and Regional Planning in Technical University of Vienna (Sadece lisansüstü öğrenciler için), Avusturya.

 

Yükseköğrenime yönelik Erasmus Programı, aşağıda amaçları sıralanan Sokrates Programının bir parçasıdır:

• Eğitimin tüm seviyelerinde Avrupa boyutunun güçlendirilmesi

• Avrupa dillerinin bilgisinin arttırılması
• Eğitimde işbirliği ve hareketliliğin arttırılması
• Eğitimde yenilikçiliğin teşvik edilmesi
• Eğitimin her alanında eşit fırsatların yaratılması

 

> Erasmus, öğrencilere programın parçası olan ülkelerdeki üniversite ya da yükseköğretim kurumlarında 3-12 ay arasında öğrenim görme imkanı sağlamaktadır. ECTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi), programın parçası olan kurumlarda ne kadar süre ile öğrenim görülebileceği konusunda yönlendirmeleri yapmaktadır.

> Erasmus,  öğretim üyelerine programın parçası olan kurumlarda, ders programlarının parçası olacak şekilde  ders vermelerine (çoğunlukla kısa süreli dersler) destek olmaktadır.

> Erasmus Yoğunlaştırılmış Programları (IP) desteklemektedir. Bu programlar, öğretim üyeleri ve öğrencilere, yoğunlaştırılmış derslerde bir araya gelmelerine ve böylelikle Avrupalılık bakış açısını geliştirmelerine olanak sağlamaktadır.

> Erasmus, bir çalışma alanı veya belirli bir konu üzerine analiz ve tartışma ortamının oluşturulması üzerine Tematik Ağların (TN) oluşumuna destek sunmaktadır.

 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 2004 yılından beri Erasmus Programının bir parçasıdır. 2004 yılından bugüne kadar ODTÜ Mimarlık Fakültesi, öğrenci ve öğretim üyelerinin değişimi için Avrupa’daki pek çok üniversite ile karşılıklı anlaşmalar yapmaktadır.  Sadece 2004-2008 yılları arasında 155 öğrenci ve 28 öğretim üyesi Erasmus programından yararlanmış ve Avrupa’da bulunan çeşitli üniversitelere öğrenim görmeye veya ders vermeye gitmişlerdir. ODTÜ Mimarlık Fakültesi ayrıca Avrupa’daki diğer üniversiteler ile ortak çalışarak IP ve TN programlarına etkin şekilde katılmış ve hem ODTÜ’de hem de yurtdışında çeşitli çalıştaylar ve stüdyo dersleri düzenlemiştir.

  

Erasmus ortağı kurumların listesi:

  
Aalborg University, Danimarka / Bauhaus Universitat Weimar, Almanya / Budapest University of Technology and Economics, Macaristan / Delft University of Technology, Hollanda / Ecole National Supérieure d'Architecture de Paris Belleville, Fransa / Freie Universitat Berlin, Almanya / HafenCity Universitat Hamburg, Almanya / Hogeschool West-Vlandeeren, Belçika / Katholieke Universiteit Leuven, Belçika / Koblenz Landau University, Almanya / Liverpool John Moores University, İngiltere / Politecnico di Bari, İtalya / Politecnico di Milano, İtalya / Politecnico di Torino, İtalya / Technische Universität Darmstadt, Almanya / Technische Universität Dortmund, Almanya / Universidad Autonoma De Madrid, İspanya / Universidad Politecnica De Valencia, İspanya / Universidade do Minho, Portekiz / Universita di Bologna, İtalya / Universitat Bremen, İtalya / Universite degli Studi Roma Tre, İtalya / Universiteit van Amsterdam, Hollanda / University of Leeds, İngiltere / University of Malta, Malta / University of Primorska, Slovenya / University of Reading, İngiltere / University of Salford, İngiltere / University of Westminster, İngiltere / Uniwersytet Im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poland University of Manchester, İngiltere / TU Wien-Technical University of Vienna, Avusturya / Roma-Tre Universty, İtalya / Milano-Bicocca University, İtalya / University of Art and Design Helsinki, Finlandiya / Universitat Kassel, Almanya / Hochschule für Künste Bremen, Almanya / Fachhochschule Coburg, Almanya / Technological Educational Institution of Athens, Yunanistan / Technische Universiteit Eindhoven, Hollanda / University of Primorska, Slovenya / Universidad de Valladolid, İspanya

 

Ayrıntılı Bilgi İçin:
http://ico.metu.edu.tr